DZIEŃ ZIEMI

Utworzono dnia 23.04.2021

Dzień Ziemi - 22 kwietnia, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole aktywnie. Przyświecały nam następujące cele: kształtowanie aktywnej postawy wobec środowiska, czyli wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzeganie potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamianie roli jaką uczniowie mogą odegrać w swoim środowisku.

W zajęciach z okazji Dnia Ziemi uczestniczyli uczniowie klas VI – VIII, którzy z chęcią dyskutowali i pracowali nad hasłami, za co kochają naszą planetę. Stworzono listę, co można zrobić samemu, aby ratować Ziemię:

-      segregować odpady,

-      oszczędzać wodę,

-      sadzić drzewa,

-      używać toreb wielokrotnego użytku,

-      przemieszczać się pieszo lub rowerem,

-      nie wyrzucać śmieci w miejscach, które nie są do tego wyznaczone,

-      przekazywać swoją wiedzę kolegom koleżankom.

W Dniu Ziemi zakończono projekt edukacyjny ,,Nie rzucaj śmieci jak leci”. W projekt zaangażowani byli uczniowie klas V, VI i VII. Celami projektu było:

-      kształtowanie świadomości na temat odpadów począwszy od zagrożeń dla środowiska, poprzez możliwości recyklingu, po ich zagospodarowanie,

-      poznanie papieru jako produktu globalnego,

-      poznanie zagrożeń środowiska związanego z rabunkową gospodarką leśną,

-      poznanie szkodliwości tworzyw sztucznych, ich podziału, zastosowania,

Ponadto – dla zdrowia nie tylko psychicznego, omawiano zagadnienia związane ze szkłem jako tworzywem codziennego użytku, aluminium, odpadami metalowymi, użytkowaniem baterii i ich szkodliwości dla zdrowia i środowiska oraz o szkodliwości rtęci, kadmu i ołowiu. Uczniowie potrafią również wyjaśnić, dlaczego odpady niebezpieczne nie mogą być traktowane jak inne odpady.

Wszyscy aktywnie pracowali nad realizacją zadań, albowiem zdajemy sobie sprawę, że o środowisko należy dbać tak samo jako o własne zdrowie. Im środowisko będzie zdrowsze, tym lepiej nasze organizmy będą funkcjonować.

Iwona Kaźmierowska, Ewa Szeląg

DZIEŃ ZIEMI