EKSPERYMENT PEDAGOGICZNY MY - EKSPERCI

Utworzono dnia 17.02.2020

Uczniowie klasy VIIC od września do stycznia, na zajęciach przedmiotu historia, uczestniczyli w eksperymencie, którego głównymi celami było rozwijanie kompetencji poznawczych i komunikacyjnych w procesie uczenia się oraz rozwijanie umiejętności samokształcenia. Praca polegała na samodzielnym przygotowaniu wybranych zagadnień, tak aby zainteresować innych poruszaną problematyką i przedłożenie jej w taki sposób, aby zapamiętać najistotniejsze informacje przy zastosowaniu metody kosza i walizki. Ponadto dokonywano również samooceny swojej pracy obserwując własne czynności poznawacze i oceniając wyniki własnej działalności poznawczej - stąd nazwa My - Eksperci. W przedsięwzięciu tym to uczniowie na 45 minut wcielali się w rolę nauczyciela (metoda role play), a nauczyciel stawał się obserwatorem i uczestnikiem zajęć, czuwając jedynie nad aspektem merytorycznym poruszanych zagadnień.

Uczniowie przygotowywali zajęcia na różnych poziomach, z zastosowaniem różnych metod i technik, i z różnym efektem końcowym. Pojawiały się metody aktywizujące: sześć myślących kapeluszy, mapa myśli, krzyżówki, rebusy, schematy, rysunki, debata „za” i „przeciw”, ranking trójkątny oraz skrzynka pytań. Pojawiły się także prezentacje multimedialne i plakaty. Nie zabrakło również tradycyjnej metody – praca z teksem. Kreatywność prowadzących wychodziła czasami poza horyzonty stereotypu zajęć lekcyjnych wprowadzając nagrodę rzeczową jako formę oceniania lub zwolnienie z wykonania pracy domowej za aktywność na zajęciach. Najczęściej uczniowie przygotowywali zajęcia pracując w parach. Wyboru tematu dokonali we wrześniu.

Efekty wizualne nie są widoczne, ale przecież najważniejsze jest niewidoczne dla oczu jak mawiał tytułowy bohater utworu Antoine’a de Saint Exupery’ego „Mały Książę”. Najważniejsze jest to, co pozostało w naszych głowach...

Ewa Szeląg