MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Utworzono dnia 26.02.2021

21 lutego – jak co roku począwszy od 1999 - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem takiego dnia jest przypominanie o bogactwie i różnorodności językowej oraz jej ochrony jako dziedzictwa kulturowego.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego uczymy się języka polskiego codziennie albo dlaczego mamy takie trudności z przyswojeniem wiedzy polonistycznej? Otóż nasz język ojczysty jest jednym z trudniejszych języków świata głównie za sprawą ortografii, wymowy zbitek głoskowych typu „chrz”/”szcz” (chrząszcz), „dżdż” (dżdżownica). Ponadto ewaluuje, czyli zmienia się (archaizmy i neologizmy) i oczywiście jest fleksyjny - wyrazy się odmieniają, np. rzeczowniki przez przypadki i liczby, a czasowniki przez rodzaje, osoby, liczby, czasy i tryby. Czasowniki mają dwie strony: czynną i bierną oraz mogą mieć postać dokonaną i niedokonaną. Jakby tego było mało to jeszcze istnieją przechodnie i nieprzechodnie. Mimo tych trudności warto w tym miejscu przywołać Mikołaja Reja i jego słynne stwierdzenie: ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, czym dał do zrozumienia, że Polacy mają nie język gęsi (łacinę), lecz swój własny - polski. Uznany został za ojca literatury polskiej. Aby podkreślić ważność i znaczenie tego święta uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych podczas zajęć język polskiego zmagali się z trudnościami językowymi i ortograficznymi jakich dostarcza nam nasz język ojczysty. Rozwiązywano krzyżówki, sprawdzano umiejętności ortograficzne poprzez dyktanda, czytano łamańce językowe, rozwiązywano quizy dotyczące poprawności językowej. Sprawdzono również w jakim stopniu znamy polskie przysłowia. Ponadto pojawiła się pogadanka dotycząca genezy tego święta. Rozwinęła się również dyskusja, jak ważna jest pielęgnacja mowy ojczystej. Pamiętajmy zatem, aby dbać o nasze dziedzictwo kulturowe, wysławiać się poprawnie, zapisywać z poprawnością ortograficzną.

W załączeniu gazetka klasowa wykonana w roku ubiegłym przez uczennice obecnej klasy VIIIC: Weronikę Woźniak i Emilię Staszak.

Ewa Szeląg

CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE TEGO ŚWIĘTA:

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
  • Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem.
  • Od 1950 r. zanikło aż 250 języków.
  • W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która ma na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
  • 21 lutego 2013 ruszyła kampania społeczna: „Język polski jest ą-ę”. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

ZAŁĄCZNIKI:

Gazetka szkolna "Dzień Języka Ojczystego"

Utworzono dnia 26.02.2021, 09:19