SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE ONLINE

Utworzono dnia 21.01.2021

Wigilia klasowa jest ważnym wydarzeniem dla większości uczniów. To czas, kiedy uczniowie mogą ze sobą porozmawiać i nikt nie będzie ich uciszać, kiedy mogą w przyjemnej atmosferze pobawić się, pośpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem, mówić o tradycjach świątecznych i zmniejszyć dystans dzielący ich oraz nauczycieli. Szczególnie przyjemne są wspólne przygotowania do Mikołajek, dekorowanie klasy, planowanie menu, wymyślanie atrakcji, a przede wszystkim – wymiana upominków. Jednak jak zorganizować takie spotkanie podczas pandemii?

W czasie pandemii nie możemy zorganizować takich klasowych spotkań, wymienić się z uczniami prezentami zjeść przyniesionych smakołyków. Mimo to, nie warto całkowicie rezygnować z tego wydarzenia, ponieważ dla uczniów pozbawionych codziennego kontaktu byłaby to kolejna już strata. Nie wzięli przecież udziału w klasowych wycieczkach, odwołano wiele konkursów, prawdopodobnie nie wyjadą na ferie zimowe. Przedświąteczne spotkanie będzie więc ich ostatnim „oficjalnym” kontaktem w tym roku.

Takie spotkanie świąteczne zostało zorganizowane w formie zdalnej. Odbyło się wtorek 22 grudnia online, które podniosło uczniów na duchu, dało im poczucie normalności.

Aby stworzyć świąteczną atmosferę umówiłam się z uczniami, że każdy założy świąteczny element ubioru np. czerwony szalik, świąteczny sweter, czapkę Mikołaja.

Jedzenie przy wspólnym stole zastąpiło przygotowanym wcześniej przekąskami i herbatą w domu – tym razem uczniowie mogli jeść „na lekcji” i bez skrepowania pokazać to w kamerce, co widać na zdjęciach.

Nie można wymienić się tradycyjnymi prezentami „z losowania”, ale zawsze można złożyć sobie życzenia. Uczniowie składali sobie życzenia, mówili miłe i serdeczne słowa.

Wigilia jest też pewnym podsumowaniem roku, który klasa spędziła ze sobą.

Wigilia klasowa w trybie online okazała się odskocznią dla uczniów, dała im poczucie normalności, możliwość porozmawiać z rówieśnikami, podzielenia się swoimi przemyśleniami, poczuć bliskość mimo przebywania osobno. Nie zabrakło wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek.

Dzielenie się opłatkiem, jako znaku miłości, przebaczenia i ciepła. Czytanie Słowa Bożego o narodzeniu Pana Jezusa było najważniejszym momentem, które zawsze towarzyszą takim spotkaniom.

Renata Racz

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE ONLINE