TURNIEJ GIER STOLIKOWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV - VIII

Utworzono dnia 19.03.2021

Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... wszystko to odnaleźć można było podczas kolejnej edycji Turnieju Gier Stolikowych, który został przeprowadzony w tym roku szkolnym w dniach od 22 - 26 lutego 2021 r., na lekcjach online. W kolejnej edycji Turnieju Gier Planszowych, tym razem wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV – VIII. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń.

Granie jest jedną z podstawowych form rozrywki, a rozrywka, jak chce Johan Huizinga, podstawą wszelkiego działania człowieka, stąd też pojęcie, które autor ten wymyślił, opisujące naszą skłonność do współzawodnictwa, gier i uciech – homo ludens. „Planszówki” uczą gry fair - play, zdrowej rywalizacji, zabawy z innymi, pracy w grupie, wspomagają logiczne myślenie, pamięć, analizę wzrokową, spostrzegawczość, koncentrację, refleks, kreatywność, wyobraźnię.

Gry planszowe pozytywnie wpływają na nasz umysł, rozwijają i pogłębiają pamięć oraz koncentrację.

Gry planszowe od kilku sezonów przeżywają renesans i ponownie cieszą się zainteresowaniem ludzi w każdym wieku, także dzieci. Dlatego w naszej szkole, co roku realizujemy cykl zajęć z wykorzystaniem gier planszowych, ponieważ, to idealny sposób na połączenie zabawy z nauką.

Myśląc o zajęciach w szkołach, nie sposób nie wspomnieć o grach typowo edukacyjnych i takie w tym roku podczas tego tygodnia również realizowaliśmy. Jest to kategoria gier, w których podczas rozgrywki w formie rywalizacji gracze sprawdzali swoje umiejętności sportowe i wiedzę w zakresie sportu i zdrowia. Zajęcia z grami tego typu to znakomita zabawa oraz ogromna wiedza, którą możemy przekazać w sposób przyjemniejszy i bardziej przyswajalny niż klasyczne zajęcia lekcyjne.

Taka forma zajęć to coraz mocniejszy trend do takiej alternatywnej formy nauki poprzez zabawę.

Coraz więcej bibliotek miejskich, świetlic i ogólnodostępnych lokali gastronomicznych posiada u siebie gry planszowe. Dlaczego? Bo gry uczą, kształcą i są fenomenalną zabawą, dlatego, rodzice, nauczyciele... grajcie z dziećmi w gry planszowe.

Uczniowie na tych zajęciach mieli możliwość pogrania w szachy, warcaby i rywalizowali pomiędzy sobą w grze planszowej sportopoly i chińczyku sportowym, co w ostatnim czasie jest bardzo utrudnione, ale również rozgrywali turnieje w domu ze swoimi najbliższymi. Uczniom bardzo te zajęcia się podobały i często pytają, czy je powtórzymy.

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla.

Anna Jankowicz

TURNIEJ GIER STOLIKOWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV - VIII