Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

WAKACYJNY PAKIET DLA ŚWIETLIKÓW!

Utworzono dnia 28.06.2020
Czcionka:

Kochane świetliki! Nie chcemy by dopadła Was nuda w wakacje, dlatego prezentujemy kilka propozycji ciekawego spędzania czasu. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych pomysłów! Życzymy Wam udanych i ciekawych wakacji!

Zespół wychowawców świetlicy

GIMNASTYKA DLA RĄCZEK I PALUSZKÓW!

Jeśli chcesz mieć sprawne rączki i paluszki zadbaj o gimnastykę dla nich. Oto kilka przykładów mas plastycznych, które możecie wykonać sami w domu z produktów spożywczych i nie tylko. 

Zanim zaczniecie bawić się masami plastycznymi, zapytajcie o zgodę swoich rodziców.

Propozycja 1. Piasek kinetyczny 

Potrzebujecie: 

2 szklanki mąki ziemniaczanej/pszennej/kukurydzianej,

1,5 szklanki oliwki do ciała,

do miski wlejcie oliwkę i pomalutku dodawajcie mąkę, wszystko dokładnie i starannie wymieszajcie, by oliwka nie oddzielała się od mąki,

jeśli chcecie uzyskać kolorowy piasek możecie dodać barwnik spożywczy lub naturalny

Propozycja 2. Ciastolina 

Potrzebujecie:

2 szklanki mąki pszennej,

2 szklanki wody,

1 szklanka soli,

2 łyżki oliwki dziecięcej lub oleju,

odrobinę kwasku cytrynowego,

barwnik spożywczy lub naturalny.

PRZY WYKONANIU MASY KONIECZNIE POPROŚCIE OSOBĘ DOROSŁĄ O POMOC: wszystkie składniki (bez barwnika) wrzućcie do miski, wymieszajcie, przelejcie masę do garnka i podgrzejcie na małym ogniu, cały czas mieszając. Masę należy podgrzewać do momentu zgęstnienia (masa musi odchodzić od garnka). Następnie wyciągamy z garnka i odstawiamy do wystygnięcia. Po wystygnięciu wyrabiamy masę, dzielimy na mniejsze porcje, dodajemy barwniki.

Propozycja 3. Piankolina

Potrzebujecie:

pianka do golenia,

mąka ziemniaczana,

barwniki spożywcze lub naturalne,

do miski wciśnijcie piankę i dodajcie kilka kropli barwnika, wymieszajcie wszystko bardzo delikatnie,

do tak przygotowanej pianki dodajcie mąkę - najpierw niewielką ilość, później stopniowo coraz więcej aż do uzyskania masy, która da się formować 

 

DOMOWY WULKAN, MALOWANIE MLEKIEM, CZYLI MAŁE EKSPERYMENTY CHEMICZNE W KUCHNI MAMY!

Zapraszamy Was do przeprowadzenia prostych eksperymentów przy użyciu produktów spożywczych, które na pewno znajdziecie w kuchni waszych mam.

Prosimy jednocześnie, abyście poprosili Waszych rodziców o pozwolenie na wykonanie eksperymentów oraz o pomoc w ich przeprowadzeniu.

Eksperyment 1: MALOWANIE MLEKIEM

Potrzebujecie:

Tłuste mleko – 3,2%,

płyn do mysia naczyń,

barwniki spożywcze lub kolorową bibułę,

strzykawkę, patyczki kosmetyczne,

talerz, najlepiej głęboki.

Jeśli masz już wszystko przygotowane:

nalej do talerza mleko,

przygotuj barwnik lub zabarwioną wodę kolorową bibułą,

za pomocą strzykawki wkropl do mleka barwniki,

zamocz patyczek kosmetyczny w płynie do mycia naczyń i zanurzaj go w mleku.

Zaobserwuj co ciekawego będzie się działo!!!

 

Eksperyment 2: DOMOWY WULKAN

Potrzebujecie;

opakowanie kwasku cytrynowego,

opakowanie sody oczyszczonej,

dzbanek ciepłej wody,

barwnik spożywczy lub kolorową bibułę lub farbkę w wybranym kolorze, może być również sok pomidorowy lub buraczany,

tackę lub duży talerz,

papier do pieczenia lub do pakowania żywności,

łyżka do mieszania,

Wysokie naczynie np. szklanka

 

Jeśli wszystko przygotowane to:

W szklance dokładnie wymieszaj kwasek cytrynowy z soda oczyszczoną w proporcji 1:1 co oznacza, że jeśli użyjesz jednej łyżeczki proszku do pieczenia to musisz użyć również jednej łyżeczki sody oczyszczonej.

szklankę postaw na tacce lub na talerzu – jest to konieczne, aby przygotowana ciecz nie rozlała się,

owiń szklankę papierem do pieczenia, zrób na górze otwór w taki sposób, aby powstał kształt stożka wulkanicznego,

do dzbanka z ciepłą wodą wlej barwnik (zamiast barwnika możesz dodać farbkę),

Przelewaj pomału wodę z dzbanka do szklanki i... zobacz co się dzieje!!!

Pomysły chemicznych eksperymentów zaczerpnięte ze strony www.superkid.pl

 

CHCESZ ZROBIĆ WŁASNĄ MARIONETKĘ? ZAPRASZAMY DO NAS

Proponujemy Wam zrobienie własnej marionetki. Nie wiecie czym jest marionetka? Już wyjaśniamy! Marionetka to lalka teatralna poruszana za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane. 

Jak zrobić własną, ruchomą lalkę pokażą Wam Bartek, Nela i Bruno. Zatem zobaczcie i do dzieła. Możecie zrobić kilka marionetek, a potem zaprosić rodzinę na przedstawienie teatralne. Powodzenia!

Złap Groteskę w sieci:

https://www.youtube.com/watch?v=ddKJLsJXuBU

 

GRY KARCIANE  - SPOSÓB NA NUDĘ 

Proponujemy Wam gry karciane. Każdy z nas wie czym są karty do gry i nieraz graliśmy w Piotrusia i w Wojnę.  Zatem zapraszamy do gry w “Raz, dwa, trzy”, “Kwartet”, “Kwartet klasyczny”, “Miau, miau”

Zanim poznacie zasady gier, wyjaśnimy kilka pojęć, których będziemy używać.

Talia pikietowa to talia, która zawiera 32 karty w czterech kolorach: trefl, pik, kier i karo. Trefle i piki mają barwę czarną, a kier i karo - czerwoną. W każdym kolorze są następujące wartości: as, król, dama, walet, dziesiątka, dziewiątka, ósemka, siódemka.

Talia pełna, czyli brydżowa- zawiera dodatkowo w każdym kolorze szóstkę, piątkę, czwórkę, trójkę i dwójkę co razem daje 52 karty.

Gra „Raz, dwa trzy”

Wiek graczy od 6 lat,

Liczba uczestników - 3-5

Przybory: talia pikietowa

Zasady i przebieg gry:

Wszyscy uczestnicy gry siedzą przy stole. Każdy otrzymuje tyle samo kart, przy czym rozdaje się kolejno po jednej. Jeśli jakieś karty pozostaną po rozdaniu, należy je odłożyć na bok.

Każdy gracz kładzie otrzymane karty przed sobą koszulkami do góry. Następnie wszyscy mówią chórem “Raz, dwa, trzy”. Na trzy każdy odkrywa wierzchnią kartę ze swojej kupki i kładzie otrzymane karty przed sobą, po czym rozgląda się i sprawdza, czy ktoś inny wyłożył kartę o takiej samej wartości.

Jeśli tak, to gracz musi błyskawicznie położyć dłoń na obcej karcie. Jeśli dotknie jej pierwszy – zabiera ją. Jeśli dwaj gracze równocześnie dotkną danej karty, to żaden jej nie bierze. Runda trwa więc krótko, a potem znów wszyscy mówią “Raz, dwa trzy” i odkrywają po jednej karcie. Gdy wszystkie karty zostaną odwrócone, obliczamy kto zdobył najwięcej kart od przeciwników.

Gra „Kwartet”

Wiek graczy – od 4 lat

Liczba graczy – 3-4

Przybory: obrazkowe karty do gry w kwartet - 32 karty

Zasady i przebieg gry:

Starannie potasowane karty kwartetowe rozdajemy po jednej.

Kwartet to cztery obrazki tego samego rodzaju - każdy gracz stara się ich zebrać jak najwięcej.

Kto ma w ręce pełny kwartet bezpośrednio po rozdaniu, wykłada go od razu na stół, odkrywając. 

Jeden z graczy rozpoczyna rozgrywkę, pytając swojego sąsiada po lewej stronie o konkretną kartę. Jeśli zapytany ją ma, musi ją oddać pytającemu, a wtedy ten może od niego zażądać następnej karty.

Jeśli zapytany jej nie ma, to sam z kolei zwraca się z do swojego sąsiada po lewej stronie z pytaniem o kartę, której mu brakuje mu do kwartetu.

Gra toczy się tak długo, aż wszystkie kwartety zostaną skompletowane i wyłożone.

 

Gra „Kwartet klasyczny”

Wiek uczestników - od 6 lat

Liczba graczy- 3-4

Przybory: talia pikietowa (32 karty)

Zasady i przebieg gry:

Przebieg gry jest taki sam jak w kwartecie obrazkowym, tyle że zamiast czwórek obrazkowych zbiera się czwórki normalnych kart  - wyższych (as, król, dama, walet) lub niższych (dziesiątka, dziewiątka, ósemka, siódemka) - w jednolitym kolorze.

 

Gra „Miau, miau”

Wiek graczy – 7 lat

Liczba uczestników - 2-5

Przybory: talia pikietowa  - 32 karty

Zasady i przebieg gry:

Każdemu graczowi rozdaje się po pięć razy po jednej karcie. Pozostałe karty odkładamy na środek stołu jako talon, koszulkami do góry. Wierzchnią kartę talonu odwracamy i kładziemy obok. Rozpoczyna sąsiad rozdającego, dorzucając do odwróconej karty własną kartę w jednakowym kolorze (np. Kier) lub o jednakowej wartości (np. damę kierową do damy pikowej). 

Gdy gracz nie ma żadnej odpowiedniej karty, dobiera jedną z wierzchu talonu. Jeśli i ona nie pasuje, to gracz zachowuje ją w ręku, a ruch wykonuje następna osoba.

Waleta można dorzucać niezależnie od koloru i wartości leżącej karty. Gracz, który zagrał waletem może wyznaczyć dowolny kolor. Tak więc następny gracz musi dorzucić do nowego koloru, a ponad to nie może od razu dorzucić następnego waleta.

Dorzucenie ósemki powoduje, że następny gracz na jedną kolejkę wypada z gry – chyba, że sam dorzucie ósemkę, wtedy następny gracz wypada na dwie kolejki. Jeśli zostaną dorzucone kolejne ósemki. Liczba kolejek odpowiednio rośnie.

Siódemka zobowiązuje następnego gracza, żeby dobrać z talonu dwie karty, ale żadnej karty nie dokładać. Jeśli gracz sam dorzuci siódemkę, to następny musi dobrać z talonu cztery karty, bez prawa do wyłożenia. W skrajnym przypadku mogą pojawić się cztery siódemki i kolejna osoba musi dobrać aż osiem kart.

Wykładając przedostatnią kartę z ręki, trzeba głośno powiedzieć “miau”, natomiast przy wyłożeniu ostatnie karty - “miau, miau”. Za zlekceważenie każdego z obowiązków, gracz musi dobrać jedną kartę z talonu.

Kto pierwszy wyłoży swoją ostatnią kartę - mówiąc “miau, miau” zostaje zwycięzcą . Pozostałym graczom zapisuje się na minus karty trzymane w ręku, według następującej punktacji: as –11, król -4, dama  - 3, walet – 20, dziesiątka - 10, dziewiątka - 9, ósemka - 8, siódemka - 7.

Zorientowaliście się już, że zasady tej gry są zbliżone do gry w “Uno”. Nie musicie mieć specjalnych kart Uno, aby zagrać w grę.

 

ZABAWY W KODOWANIE

Zapraszamy do zajrzenia na stronę https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/03/zabawy-w-kodowanie-bez-komputera/Autorka blogu, Pani Ewa proponuje ciekawe zabawy w popularne ostatnio kodowanie. Atutem zajęć jest to, że kodowanie odbywa się bez użycia komputera. Warto zobaczyć i wykorzystać.

Zapraszamy do kreatywnej zabawy

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

biuletyn informacji publicznej

Librus Synergia