WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

Utworzono dnia 13.06.2022

W dniach 6-8 czerwca odbyła się wycieczka do Trójmiasta. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie z klas 8b i 8d oraz kilkuosobowe grupy z klas 8a i 8f. Łącznie autokarem podróżowało 50 uczniów oraz 4 opiekunki panie- Paulina Zienkiewicz, Magdalena Jakóbczyk, Anna Maniecka oraz Joanna Kosicka. Towarzyszyła nam również pilotka – pani Wanda Jankowska z poznańskiego biura podróży „Paradiso”. Wyruszyliśmy po godzinie 6 rano spod budynku szkoły. Pierwszym etapem wycieczki była Gdynia. We wczesnych godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty na Skwerze Kościuszki, będącym główną atrakcją tego miasta. Mogliśmy stamtąd podziwiać liczne morskie atrakcje takie jak: nabrzeże portowe, plażę wraz z przyległym do niej basenem jachtowym oraz cumujące w porcie żaglowiec „Dar Pomorza” oraz okręt ORP „Błyskawica”. Następnie udaliśmy się do Sopotu na spacer jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Pomorzu, czyli sopockim molo. Około godziny 18:00 wyruszyliśmy do Sztutowa, do miejsca naszego zakwaterowania. Po zakwaterowaniu i kolacji uczniowie mieli czas wolny, który wykorzystali na odpoczynek, zabawy oraz gry w piłkę. Kolejnego dnia naszym celem był Gdańsk. Około 9:00 byliśmy już w autokarze i zmierzaliśmy do Gdańska. Rozpoczęliśmy tę wizytę od krótkiego koncertu organowego w Archikatedrze Gdańsk-Oliwa, a po wyjściu z katedry poszliśmy na spacer po Parku Oliwskim. Następnie pojechaliśmy do historycznej części miasta. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam przewodniczka, która oprowadziła nas po starym mieście przybliżając historię tego niezwykłego miejsca z ponad 1000-letnią tradycją. Spacerowaliśmy ulicą Mariacką oraz Długą zachwycając się architekturą m.in. Bazyliki Mariackiej. Podziwialiśmy Dwór Artusa, a także fontannę Neptuna. Wizytę w Gdańsku zakończyliśmy na Westerplatte – słynnym miejscu bitewnym z okresu II wojny Światowej. Zajrzeliśmy do Wartowni nr 1, później zaś przeszliśmy pod pomnik Obrońców Wybrzeża. Po długim i wyczerpującym dniu wróciliśmy do ośrodka w Sztutowie. Dzień zakończyliśmy bardzo aktywnie, ponieważ w godzinach od 20:00 do 22:00 odbyła się dyskoteka. Okazało się, że nasza młodzież potrafi się świetnie bawić, a przy tym jeszcze lepiej tańczyć. Po dwugodzinnym maratonie tanecznym wszyscy udali się do swoich pokoi, by odpocząć przed ostatnim dniem naszej wycieczki. Ostatnim etapem wyjazdu była Bydgoszcz. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscu budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Tutaj mogliśmy poobserwować prace budowlane przekopu. Do Bydgoszczy dotarliśmy około 15:00. Po zaplanowanym posiłku dołączyła do nas przewodniczka, która zabrała nas na spacer po mieście. Z rynku przeszliśmy na tzw. Wyspę Młyńską, która zachwyca zrewitalizowanymi młynami i spichrzami. Po drodze zajrzeliśmy też do Katedry Bydgoskiej. Ostatnim punktem programu wycieczki było bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. O ile nazwa muzeum budziła w naszych uczniach wiele wesołych komentarzy, to jednak wizyta w nim wszystkich pozytywnie zaskoczyła. Spotkanie w muzeum rozpoczęło się od warsztatów, na których własnoręcznie wykonaliśmy mydełka, które na koniec wizyty każdy otrzymał na pamiątkę. Później wysłuchaliśmy pasjonującej opowieści o tym, jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście ludzi do higieny ciała, poznaliśmy historię produkcji mydła oraz rolę jaką odegrała w tym wszystkim Bydgoszcz. Około godziny 19:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Tomyśla. To były trzy dni bardzo intensywnego zwiedzania. Przez cały czas jednak panowała wesoła atmosfera. Uczniowie choć zmęczeni, to jednak w doskonałych nastrojach wrócili do domów, do których zabrali ze sobą masę dobrych wspomnień oraz mnóstwo wartościowych informacji o naszym pięknym kraju.

Paulina Zienkiewicz

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA