KWIECIEŃ MIESIĄCEM ZDROWIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Utworzono dnia 23.04.2021

Kwiecień w bibliotece szkolnej upływa pod hasłem – „Kwiecień miesiącem zdrowia”. Co roku w tym czasie uczniów klas pierwszych zapraszamy do czytelni biblioteki szklonej na projekcje filmów poświęconych zdrowiu. W tym roku chciałybyśmy uświadomić pierwszoklasistom, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz jaki wpływ na zdrowe zęby ma odpowiednie odżywianie.

Zachęcamy dzieci do:

• szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem przez przynajmniej 2 minuty,
  • codziennego płukania jamy ustnej,
  • dbania o wymianę szczoteczki na nową co 3-4 miesiące,
  • ograniczania słodyczy i picia napojów gazowanych (obecne tam kwasy rozkładają szkliwo i zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy).

Z uwagi na obecną sytuację, gdy nadal jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach wyszukałyśmy w internecie na https://youtube.com trzy krótkie filmiki pt.:

• „Bajka o myciu zębów”,
  • „Przyjaciele na tropie zdrowych zębów” - (Adaptacja na podstawie opowiadania autorstwa Justyny Bednarz),
  • oraz „Oj, jak mnie boli ząb” (Adaptacja na podstawie opowiadania napisanego przez Katarzynę Głowik)

i poprosiłyśmy rodziców klas pierwszych, aby zachęcili swoje pociechy do ich obejrzenia. Dwa ostatnie - zaproponowane przez nas filmiki - powstały w ramach programu edukacji zdrowotnej „Szkoła w Formie” - profilaktyka próchnicy zębów.

Mamy nadzieję, że nasza propozycja spodoba się pierwszoklasistom, i że każdy z nich po zapoznaniu się z treścią filmików, będzie wiedział, jak w prawidłowy sposób dbać o swoje zęby, żeby zawsze były zdrowe.

nauczyciele bibliotekarze