ĆWICZENIA POMAGAJĄCE DZIECKU ROZWIAĆ NIEPOKÓJ, POPRAWIĆ KONCENTRACJĘ I PORADZIĆ SOBIE Z TRUDNYMI EMOCJAMI

Utworzono dnia 08.05.2020

Szanowni Rodzice, ze względu na trudny czas, w którym się znajdujemy zachęcam do lektury książki pt. „Uważność i spokój żabki” autorstwa Eline Snel. Proste ćwiczenia zaprezentowane w książce pomogą Waszemu dziecku rozwiać niepokój, poprawić koncentrację i poradzić sobie z trudnymi emocjami. Ćwiczenia skierowane są dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Eline Snel jest holenderską terapeutką, która opracowała metodę medytacji dla dzieci. Stworzyła w Holandii Akademię Nauczania Uważności, w ramach której prowadzi kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci. Dobroczynny wpływ tej metody na dzieci jest tak wielki, że holenderskie ministerstwo edukacji postanowiło wszystkim nauczycielom, którzy wyrażą taką wolę, zafundować szkolenie w Akademii. Ćwiczenia Eline Snel stosowane są od lat w szkołach podstawowych w Holandii oraz Belgii i podbiły już setki tysięcy dziecięcych dorosłych serc.

Proponuję wykonać dwa ćwiczenia do pobrania, które znajdą Państwo na stronie: https://cojanato.pl/uwaznosc-spokoj-zabki-mp3/

Ćwiczenie:

1. Spokój i uważność żabki - ćwiczenie dla dzieci w wieku 7-12 lat.
  2. Skupienie na oddechu - ćwiczenie dla dzieci w wieku 7-12 lat (ćwiczenie ważne w terapii logopedycznej).

Poniżej przedstawiam Państwu fragment książki. Życzę miłej lektury.

Dla dzieci ćwiczenie „uważność żaby" jest łatwo przyswajalnym sposobem na naukę koncentracji na oddechu. Sama obmyśliłam to żabie ćwiczenie i wielokrotnie je wykonywałam z dzieciakami w wieku do 12 lat, zarówno w szkole, jak i w domu, Jest łatwe do zrozumienia i przyjemne. Porady i zalecenia. Do wykonywania ćwiczenia specjalnej uwagi żaby wystarczy ci jedynie ciche i spokojne miejsce dla ciebie i twojego dziecka. Dobrze, żeby reszta rodziny wiedziała, że teraz „jesteście żabami", by wam nie przeszkadzano.

PONIŻSZE ĆWICZENIE MOŻESZ WPROWADZIĆ W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB:

Żaba to bardzo wyjątkowe zwierzę. Potrafi bardzo daleko skakać, ale też wyjątkowo spokojnie siedzieć. Doskonale wie, co się dzieje dookoła niej, ale nie spieszy się ze swoimi reakcjami. Siedzi spokojnie i oddycha. W ten sposób żaba się nie męczy i nie wyrywa od razu do wszystkich szalonych pomysłów, które wpadają jej do głowy. Żaba bardzo, bardzo spokojnie siedzi i oddycha. Jej żabi brzuch podnosi się i opada. Raz za razem. Skoro żaba to potrafi, to my też. Jedyne, co musisz zrobić, to skupić swoją uwagę na oddechu i spokoju.

Dzięki ćwiczeniu żaby twoje dziecko uczy się: poprawiać koncentrację, przez co łatwiej mu będzie zapamiętać wiele rzeczy; nie reagować impulsywnie (nie robiąc od razu tego, co myśli, że musi robić); mieć wpływ na swój wewnętrzny świat, bez konieczności wyrzucania czegoś z siebie czy zakopywania głęboko w sobie.

Siedzenie spokojnie z uwagą żaby to bardzo ważne, podstawowe ćwiczenie. W różnych szkołach podstawowych w Amers-foort i Leusden dzieci wykonywały ćwiczenie żaby każdego dnia. W najróżniejszych momentach: w chwilach, gdy ciężko im było się skoncentrować, gdy było im smutno albo się pokłóciły, czasem też zaraz przed sprawdzianem. Szło im coraz lepiej. Dzięki temu szybciej radziły sobie z zadaniami i były dla siebie milsze. Często chętnie nie robiły nic, tylko siedziały i oddychały. Uspokajały się w ten sposób. Całkowicie relaksowały. (…) Nauka uważności nie przychodzi sama z siebie. Trudno jest przełamać swoje nawyki i wzorce. Tak samo jest z naszą samoświadomością. Poprzez naukę świadomego oddechu dzieci uczą się też, jak się nie rozpraszać, dzięki czemu łatwiej jest im się skupić na bieżących sprawach i zadaniach.

Bibliografia: E. Snel: Uważność i spokój żabki, wyd. CoJaNaTo, Warszawa 2015

Anna Pisarek