Klasa 1a na tropie złodzieja diamentów. Spotkania z cyklu: „I cóż, że ze Szwecji”

Utworzono dnia 21.06.2023

21 czerwca 2023 roku klasę 1a odwiedziła Pani Anna Pisarek, aby wspólnie rozwiązać tajemnice znikających diamentów ze sklepu jubilerskiego. Jest to jedno z cyklu spotkań „I cóż, że ze Szwecji?”, które ma przybliżyć uczniom kulturę szwedzką, a przede wszystkim literaturę dziecięcą.

Podczas spotkania pierwszoklasiści starali się rozwiązać zagadkę znikających diamentów. Próbowali znaleźć złodzieja, który kradnie klejnoty ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata, gdzie codziennie ginie jeden diament. Wszystko wskazywało na to, że złodziejem musi być ktoś z personelu – Siv Leander, Ture Modig lub Lollo Smitt. Policja była bezradna,  dlatego sprawa zostaje powierzona młodym detektywom -  Lassemu i Mai.

Uczniowie mieli możliwość, aby poznać lepiej Szwecję. Wykonali flagę Szwecji, czytali mapy, sprawdzili odległość między Nowym Tomyślem a Sztokholmem, rozwiązywali zagadki, pobudzając wyobraźnię.

Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o scenariusz, otrzymany od Wydawnictwa Zakamarki. Serdecznie dziękujemy.

Od wydawcy. Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai były wielokrotnie wybierane książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci. W Polsce również zyskały dużą popularność i od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych lub kolorowych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają także wprawni czytelnicy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Anna Pisarek, Agata Krupecka

Utworzono dnia 21.06.2023, 22:19