METODA AKTYWNEGO SŁUCHANIA MUZYKI BATII STRAUSS

Utworzono dnia 19.01.2023

Zachęcam do obejrzenia interpretacji utworu „W grocie Króla Gór” E. Griega wykonanego przez uczniów klas I-III naszej szkoły.

„W grocie Króla Gór” to muzyczne przedstawienie sytuacji, kiedy Peer Gynt wkrada się do jaskini górskiego trola, przed którym później musi uciekać. Początek utworu, imitujący ostrożne kroki człowieka, grany jest na fagocie. Gdy rozpoczyna się pogoń, dołączają się kolejne instrumenty, grając coraz szybciej i głośniej. Utwór kończy się gwałtownym uderzeniem.

Batia Strauss jest autorką metody aktywnego słuchania muzyki, która integruje różne formy aktywności: słuchanie muzyki, grę na instrumentach, taniec i śpiew z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych. Dzięki temu, w sposób niewerbalny, odkrywa różne aspekty dzieła muzycznego: jego formę, tempo, rytm, dynamikę.

Słuchanie muzyki tą metodą integruje różne formy aktywności: granie, tańczenie, mówienie krótkich wierszy lub wyliczanek, rytmiczne powtarzanie prostych gestów, próby śpiewania linii melodycznych słuchanych utworów, czy też rytmiczne snucie dowolnej opowieści.

Źródło:

M. Skiba, Aktywne słuchanie muzyki według Batii Strauss. Wychowanie w Przedszkolu 2009/1

Opracowanie instrumentacji: Centrum Edukacji i Kształcenia Artystycznego Anna Machmar

Anna Pisarek