GOTUJ SIĘ NA ZMIANY

Utworzono dnia 16.04.2021

Klasa 5a dołączyła do 10. edycji programu Gotuj się na zmiany. Celem programu jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych i odpowiedzialnego stylu życia w duchu zero waste od najmłodszych lat. Dobre nawyki wcale nie oznaczają nudy, a racjonalne podejście do odżywiania może być zabawą. Autorzy programu dobrze wiedzą z czym to się je, więc pobudzają apetyt na wiedzę. Do tegorocznej edycji programu marka Winiary zaprosiła m.in. Pana Belfra, najlepszego nauczyciela wśród youtuberów. Wie, jak mówić, by dzieci go słuchały, bo od lat prowadzi własny kanał nauczycielski ceniony przez uczniów. Panu Belfrowi towarzyszy Natalia Paździor, która zdobyła rozgłos jako pierwsza zwyciężczyni polskiej edycji dziecięcego MasterChefa oraz Łukasz Gluza, vloger, który również pomaga odkrywać kuchenne tajemnice. Patronat nad programem objęli rzecznik praw dziecka oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Na stronie gotujsienazmiany.pl można znaleźć wiele smacznych i zdrowych przepisów na różne dania, na słodko i na wytrawnie, na śniadanie, obiad i kolację. Dla każdego coś pysznego. Na stronie znajduje się również zakładka dla rodziców, gdzie można przeczytać wiele ciekawych artykułów poświęconych zdrowej diecie, dobrym nawykom żywieniowym oraz angażowaniu dzieci we wspólne gotowanie.

Na lekcjach wychowawczych udało nam się do tej pory zrealizować kilka scenariuszy i mamy apetyt na więcej. Scenariusze zajęć można realizować w trzech blokach tematycznych:

• Naukowo rzecz biorąc,
  • Dobre nawyki żywieniowe
  • Przystosowanie do życia w kuchni.

W każdym bloku tematycznym można wykorzystać film, prezentację lub quiz. Na lekcji poświęconej Kolorowej kuchni dowiedzieliśmy się jak dzieli się warzywa ze względu na kolory i ich wartości odżywcze. Realizując scenariusz Nie mamy nic do stracenia dowiedzieliśmy się jak dużo żywności marnujemy i jak temu zapobiegać podejmując codziennie odpowiednie działania w naszych domach. Na kolejnej lekcji poznaliśmy zasady racjonalnego żywienia oraz dowiedzieliśmy się co nam szkodzi, a co służy. Stworzyliśmy warzywno - owocową agencję reklamową, każdy uczeń zaprezentował, dlaczego warto jeść wybrany przez siebie owoc lub warzywo. Stworzyliśmy także dzienniczki zdrowego stylu życia - przez tydzień prowadziliśmy zapiski dotyczące naszej diety, aktywności fizycznej oraz snu. Ostatnio rozmawialiśmy o niepozornych bohaterach naszych kuchni, czyli przyprawach i ziołach oraz przygotowujemy plakaty przedstawiające ranking naszych ulubionych.

Anna Łuka

GOTUJ SIĘ NA ZMIANY