MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Utworzono dnia 07.04.2021

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Nauczyciele poloniści postanowili podkreślić ten dzień proponując uczniom klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych zajęcia języka polskiego dotyczące teatru.

Zaczęliśmy od usystematyzowania pojęć związanych z teatrem, a skończyliśmy na krótkich scenkach dramowych lub obejrzeniu fragmentu spektaklu. Pojawiły się krzyżówki, zabawy słowne, a nawet zagadnienia związane z teatrem antycznym, czyli historia teatru. Poznaliśmy też ciekawostki z zakresu teatru, na przykład: dlaczego siedzenia i kurtyna są czerwone? Albo ciekawostkę dotyczącą teatru w szafie. Dowiedzieliśmy się również o pierwszym polskim teatrze, o twórcach różnych teatrów i życiu teatru za kulisami.

Zagadnienia teatru zawarte są w podstawie programowej języka polskiego szkoły podstawowej, a więc znajomość teatrologii jest obowiązkowa, ale też i pożyteczna. Uczniowie klas starszych, w ramach lektur obowiązkowych, analizują dwa utwory „Balladynę” Juliusza Słowackiego oraz „Zemstę” Aleksandra Fredry. Każdy z nich to dramat, czyli utwór przeznaczony do realizacji scenicznej, rodzaj sztuki, który jest na granicy teatru i literatury. Kończąc ósmą klasę powinniśmy operować terminologią związaną z teatrem, powinniśmy wiedzieć czym jest jawajka, rampa, antrakt czy też foyer.

W bieżącym roku szkolnym niestety nie wzięliśmy udziału w żadnym spektaklu przygotowanym przez profesjonalne studio teatralne z uwagi na pandemię, niemniej jednak zachęcamy wszystkich do „spotkania z teatrem” w jakimkolwiek zakresie - także online.

W imieniu polonistów - Ewa Szeląg