XVII BIAŁA SZKOŁA

Utworzono dnia 06.02.2020

Biała Szkoła, ta forma nauki i wypoczynku, która na stałe wpisała się w kalendarz szkolny i jest wyczekiwana przez grupę uczniów kochających „białe szaleństwo”. Wszystko zaczęło się w 2004 roku w Szklarskiej Porębie z inicjatywy dyrektora szkoły – pana Marka Polcyna. W tym roku uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem dyrektora  wyjechali na siedemnastą Białą Szkołę.  Pozostałymi opiekunami były panie: Alina Polcyn, Anna Polcyn – Przybylska, Jolanta Warkocka – Patalas, Grażyna Stachecka, oraz pan Maciej Bielawa.

Na liczną, bo aż 38 – osobową grupę uczestników czekały gościnne progi Villi Valle Verde w Stroniu Śląskim oddalonej zaledwie 4 km od stoku, gdzie każdego dnia gospodarze serwowali nam obfite i bardzo urozmaicone posiłki.

W tym roku pogoda była naszym sprzymierzeńcem, warunki na stokach były idealne: mnóstwo śniegu oraz świecące słonko zachęcały młodych narciarzy do uprawiania tego wspaniałego lecz wymagającego sportu. Pod bacznym okiem instruktorów zbierali oni cenne doświadczenia, które skrupulatnie wykorzystywali w doskonaleniu swoich umiejętności.

Wiele radości sprawiła uczniom „nocna jazda”, z której chętni uczniowie korzystali dwukrotnie: w wtorek i czwartek od godziny 17:00 do 19:00. Dla wielu uczestników było to nowe, interesujące doświadczenie. Po raz pierwszy mieli okazję jeździć na nartach po zmroku, na oświetlonych stokach.

Podczas całego pobytu nie było czasu na nudę. Sprawność fizyczną uczniowie rozwijali też przy stole ping – pongowym. Opiekunowie zadbali również o rozwój umysłowy. Rozgrywane były quizy, gry rozwijające spostrzegawczość, uwagę, mowę i myślenie. Bogactwo słownikowe doskonalono podczas zabawy w kalambury, podczas której uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością. Uczestnicy mieli też możliwość doskonalenia sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim. Podzieleni na grupy tematyczne przygotowywali prezentacje na temat narciarstwa:  Skiing – jazda na nartach; After skiing – po nartach; Apartments – mieszkanie; Night skiing – nocna jazda; weather conditions – warunki pogodowe; skiing clothes – odzież narciarska; ski equipment – sprzęt narciarski; eating skiers – jedzenie narciarzy.

Miłym przerywnikiem był udział w warsztatach kulinarnych, podczas których uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali a następnie jeszcze chętniej pałaszowali chrupiące gofry z bitą śmietaną i konfiturą.

Wieczory poświęcone były na omówienie wydarzeń dnia, oraz spotkanie z piosenką przy gitarowym akompaniamencie pana dyrektora.

Ostatnie, czwartkowe popołudnie przebiegło pod hasłem „podsumowanie”. Uczestnicy mieli możliwość popisania się swoją wiedzą na temat narciarstwa z wykorzystaniem aplikacji Kahoot! Następnie prezentowali przygotowane w grupach prezentacje wykonane w Keynote lub iMovie dotyczące narciarstwa w języku angielskim. Powstały ciekawe, humorystyczne projekty.

Każdy dzień pobytu został udokumentowany na zdjęciach. Po sześciu dniach – 24 stycznia, zmęczeni ale pełni wspomnień narciarze wrócili do domów. Siedemnasta Biała Szkoła przeszła do historii.

Grażyna Stachecka

XVII BIAŁA SZKOŁA