Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

PRZEZ EKOLOGIĘ DO ZDROWIA - PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ZWIERZĄT

Utworzono dnia 10.10.2021
Czcionka:

Patronem ekologów i przyjacielem ssaków, gadów, płazów i ptaków jest św. Franciszek z Asyżu - o czym uczymy się na lekcjach języka polskiego, biologii czy godzinach wychowawczych. 4 października - jak co roku, przypada Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę w holu szkoły oraz poniższy artykuł, który ukazuje korzyści z posiadania pupila.

Obcowanie ze zwierzęciem poprawia nam samopoczucie, pomaga zapanować nad stresem, wycisza i uspokaja. Zwierzęta bardzo często wspierają również rehabilitację osób zmagających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zarówno ruchowymi, jak i o podłożu psychicznym czy emocjonalnym.

Oto 10 korzyści wynikających z posiadania zwierzątka domowego:

  1. Sprawiają, że czujemy się mniej samotni, co z kolei wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

„Badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju.”

  1. Mają dobry wpływ na nasze serce.

„Badania sugerują, że właściciele zwierzątek domowych, np. psa, mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej radzą sobie ze stresem. Badania wykazały również, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu”.

  1. Pomagają Ci przestać się stresować.

Twój towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Głaskanie naszego pupila obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa czy kota może mieć znaczący wpływ. 

  1. Pomagają nam radzić sobie z kryzysem.

„Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem”.

  1. Zachęcają do ruchu.

„Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa”.

  1. Psy czynią cię bardziej atrakcyjnym.

Obecność psa może sprawić, że ludzie będą wydawać się bardziej sympatyczni i atrakcyjni. 

  1. Czynią nas bardziej towarzyskimi.

Chodzenie z psim towarzyszem może uczynić nas bardziej przystępnymi i zachęcić ludzi do rozmowy. Psy to doskonały sposób na poznanie nieznajomych i nawiązanie nowych przyjaźni. Ludzie, którzy są silnie przywiązani do zwierzaka, są zdolni do zbudowania silniejszej więzi w swoich relacjach międzyludzkich i społecznościach.

  1. Mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Każdy kto żył jako dziecko z psem, wychowywał się z nim, wie, co to oznacza. W dorosłym życiu wiemy czym jest odpowiedzialność i umiemy zatroszczyć się o innych. 

  1. Sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi.

Samo patrzenie na naszego pupila może podnieść na duchu. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania zwierzątka, są naturalnymi wzmacniaczami nastroju.

  1. Psy pomagają seniorom w domach opieki

Psy mają zbawienny wpływ na naszych seniorów. Terapia poprzez kontakt ze zwierzętami poprawia funkcje poznawcze mieszkańców domów opieki i szpitali. Chorzy takich domów opieki najczęściej borykają się z problemami psychicznymi i pozostają w opiece długoterminowej. Towarzystwo psów dobrze wpływa również na chorych z demencją.

Podsumowując: najlepszy przyjaciel na czterech łapach zapewnia bezwarunkową miłość i wsparcie, co jest szczególnie ważne w trudnych czasach. Chociaż możemy myśleć, że opiekujemy się naszymi czworonożnymi towarzyszami, jest to wzajemne: oni - zwłaszcza psy, opiekują się również nami, a nauka to potwierdza.

Miejmy więc zwierzęcych przyjaciół, kochajmy ich i cieszmy się ich towarzystwem. Na pewno wyjdzie nam to na dobre i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie!

Ewa Szeląg - koordynator SzPZ

 

PRZEZ EKOLOGIĘ DO ZDROWIA - PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ZWIERZĄT

Utworzono dnia 10.10.2021, 19:40

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

biuletyn informacji publicznej

Librus Synergia