ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Utworzono dnia 07.04.2022

Niezrównana i najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka to ZDROWIE.  Dzień Zdrowia jest obchodzony 7 kwietnia niemalże na całym świecie. Na czele tego święta stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tym dniu promowany i obchodzony jest dobrostan fizyczny, psychiczny i emocjonalny. W tym też dniu promujemy zdrowy styl życia.

Jak świętowanie przebiegło w naszej szkole? Każdy uczeń celebrował go na swój sposób i we własnym zakresie - w końcu to my sami musimy zadbać o własne zdrowie i to nie tylko w tym dniu, ale przede wszystkim każdego dnia. Propozycje zdrowych nawyków:

• przygotowanie chociaż jednego posiłku składającego się wyłącznie ze zdrowych produktów, np. sałatka ze świeżych warzyw: sałata, pomidor, ogórek;
  • zadbanie o ruch na świeżym powietrzu, np. rodzinny spacer w parku, wspólne ćwiczenia na podwórku,
  • zadbanie o zdrowie psychiczne, czyli zrelaksowanie siebie i swojej rodziny poprzez wspólne posłuchanie ulubionej muzyki albo zagranie w grę planszową.

W tym roku WHO ustanowiło hasło: „Our planet, our health. Nasza planeta, nasze zdrowie”, więc świętujemy z akcentem ekologicznym. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali różne działania, w różnych terminach. Uczniowie klasy VA podczas języka polskiego poruszyli problem zdrowego odżywiania realizując temat: Kilka słów o zdrowym odżywianiu. Ponadto podczas lekcji wychowawczej przygotowali zdrowe sałatki i kanapki. Uczniowie klasy VIIE i VIIF zadbali o zdrowie psychiczne - również podczas zajęć języka polskiego, realizując jednocześnie temat związany z omawianą lekturą obowiązkową „Dziady” cz.II. Natomiast uczniowie klasy IVC wybrali się na wirtualną, ale fantastyczną wycieczkę do dawnej stolicy Polski. Ponadto zagadnienia związane ze zdrowiem wychowawcy realizowali podczas lekcji wychowawczych – w sali uczniów klasy IVA, IVB, VIIC dowodem pracy nad zdrowiem są gazetki ścienne.

Jestem przekonana, że wszyscy spędziliśmy ten dzień akcentując zdrowie. Mam też nadzieję, że każdego dnia, każdy z nas dba o swoje zdrowie, bo zdrowie jest wartością nadrzędną.

Ewa Szeląg - koordynator SPZ

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA